„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. (M. Rej)
W piątek 7 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego-święto ustanowione przez Unesco 17 listopada 1999 r. Wydarzenie to było doskonała okazją , by nasi uczniowie docenili piękno i bogactwo naszego języka, zadbali o jego poprawność.
Język –to nie tylko słowa, to nasza kultura, historia i tożsamość, dlatego pielęgnujmy mowę i przekazujmy ją kolejnym pokoleniom.
4Uwaga
W naszej bibliotece pojawiły się nowe książki, które otrzymaliśmy dzięki współpracy z Księgarnia Tuliszków.
Biegnij szybko, bo uczniowie z klasy trzeciej już wyciągają rączki po najnowsze tytuły!
Uwagą! Uwaga! Wkrótce XI Szkolny Konkurs Czytelniczy
Tym razem spotykamy się z lekturą Opowieść wigilijna (7-8) i Zlota kaczka (4-6)
biegnij po lekturę i zgłoś swój udział w konkursie
Wizyta w szkolnej bibliotece
Klasa 2 odwiedziła szkolną bibliotekę i zapoznała się z zasadami porządkowania książek, rodzajami katalogów, sposobem wypełniania karty katalogowej, pracą bibliotekarki oraz przypomniała regulamin biblioteki. Na zakończenie wizyty każde dziecko wypożyczyło wybraną samodzielnie książkę( lub więcej
). Będą one towarzyszyć mu w czasie wolnym, również podczas ferii.
Następnie, już w sali lekcyjnej, dzieci podsumowały pracę z lekturą pt. ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"J. Bednarek.Odbyły się również kreatywne zabawy ze skarpetkami, podczas których uczniowie wykazali się bogatą wyobraźnią i talentem teatralnym. W ramach innowacji pedagogicznej ,,Lubimy czytać" wykonały też prace plastyczne, która wzbogacą album pt.,,Nasze lektury".
Uczniowie klasy 2 bardzo lubią czytać książki!„𝓝𝓪𝓼𝔃𝓪 𝓹𝓻𝔃𝔂𝓰𝓸𝓭𝓪 𝔃 𝓵𝓮𝓴𝓽𝓾𝓻𝓪̨”
2W tym roku szkolnym nasza biblioteka realizuje działanie innowacyjne pt. 𝓹𝓽. „𝓝𝓪𝓼𝔃𝓪 𝓹𝓻𝔃𝔂𝓰𝓸𝓭𝓪 𝔃 𝓵𝓮𝓴𝓽𝓾𝓻𝓪̨”, które na celu ma głównie popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku i integrowanie społeczności szkolnej. We współpracy z nauczycielami klas 1-3 i nauczycielami języka polskiego nauczyciel bibliotekarz przygotowuje comiesięczną wystawę prac plastycznych do omówionej lektury uzupełniając ją informacjami o autorze książki lub o ciekawostki o samej lekturze.
We WRZEŚNIU uczniowie klasy 3 mieli przygodę z lekturą 𝓙𝓸𝓪𝓷𝓷𝔂 𝓟𝓪𝓹𝓾𝔃𝓲𝓷́𝓼𝓴𝓲𝓮𝓳 „𝓐𝓼𝓲𝓾𝓷𝓲𝓪”. A z historią małej dziewczynki opartą na prawdziwych wydarzeniach zapoznała uczniów wychowawczyni klasy p. Agnieszka Semeniuk
W PAŻDZIERNIKU nauczyciel języka polskiego p. Katarzyna Kowalczyk wprowadziła uczniów klasy 4 w kolorowy i tak niezwykły świat, który udało się wykreować autorowi, podczas gdy za oknem rozgrywało się piekło wojny. „𝓐𝓴𝓪𝓭𝓮𝓶𝓲𝓪 𝓟𝓪𝓷𝓪 𝓚𝓵𝓮𝓴𝓼𝓪” 𝓙𝓪𝓷𝓪 𝓑𝓻𝔃𝓮𝓬𝓱𝔀𝔂 to jedna z najpopularniejszych dzieł w historii naszego kraju. Zarówno książka, jak i film do dnia dzisiejszego cieszą się ogromnym zainteresowaniem przez najmłodszych, ale jak i również przez dorosłych, którzy z przyjemnością wracają do najlepszego dzieła ze swojego dzieciństwa. A zapoznać się z najlepszymi i najbardziej interesującymi ciekawostkami na ten temat, by na nowo przybliżyć sobie to wspaniałe dzieło, można było z wystawy. Wiele interesujących ciekawostek przygotowała p. Inna Szymona
W LISTOPADZIE wychowawczyni klasy 2 p. Barbara Iwaniuk zabrała uczniów w niezwykłą podróż z książką 𝓦𝓪𝓵𝓭𝓮𝓶𝓪𝓻𝓪 𝓒𝓲𝓬𝓱𝓸𝓷𝓲𝓪 „𝓒𝓾𝓴𝓲𝓮𝓻𝓴𝓾, 𝓣𝔂 ł𝓸𝓫𝓾𝔃𝓲𝓮!” Dzieci poznały fantastyczne przygody kota Cukierka, które potrafią rozweselić wszystkich, bez wyjątku.
W GRUDNIU uczniowie klasy 7 mieli przygodę z kultową historią 𝓒𝓱𝓪𝓻𝓵𝓮𝓼𝓪 𝓓𝓲𝓬𝓴𝓮𝓷𝓼𝓪 „𝓞𝓹𝓸𝔀𝓲𝓮𝓼́𝓬́ 𝔀𝓲𝓰𝓲𝓵𝓲𝓳𝓷𝓪”. Nauczyciel języka polskiego p. Magdalena Budziszewska wprowadziła uczniów w magię świąt, która kruszy najtwardsze serca, zapoznała z historią skąpego, zimnego, bezlitosnego Ebenezera Scrooge'a, z historią, która rozgrywa się w połowie XIX wieku, ale dzięki swojemu ponadczasowemu przesłaniu, że dobro zwycięża, wciąż nie traci na aktualności
„Narodowe czytanie” 2024
9 września w naszej szkole odbyła się już trzynasta odsłona akcji „Narodowe czytanie”.
W tym roku czytaliśmy fragment Kordiana autorstwa Juliusza Słowackiego. Dramat Słowackiego stanowi ważny element polskiego dziedzictwa literackiego inspirując do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami narodowymi.
Nasza Pani Dyrektor Dorota Herda powitała zebranych, podkreśliła jak ważne w życiu człowieka jest czytanie książek.
W tym roku był z nami Ksiądz Andrzej Szymoniuk, Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Maniach, wcielając się w rolę Kordiana przybliżył wszystkim zebranym wartości cierpienia, ukazując historyczny kontekst walki o niepodległość Polski, ale także poruszył uniwersalne tematy dotyczące sensu poświęcenia, odpowiedzialności za losy ojczyzny.
W rolę Laury doskonale wcieliła się Marcelina.
Wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego to świetna okazja, aby odkryć na nowo jego uniwersalność i głęboki przekaz, który nadal jest inspirujący dla współczesnych czytelników.
Dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu.
2W naszej bibliotece szkolnej pojawiły się nowe książeczki dla najmłodszych
Szybko goń do biblioteki szkolnej i książki wypożyczaj bo to dobry zwyczaj nasz...