- Nasza szkoła - Szkołą Niepodległej
- XVII Gminne Biegi Przełajowe im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy
- Przygotowanie projektu trasy turystycznej związanej z wydarzeniami lub ich bohaterami
- X Wieczornica patriotyczna – Rogoźnica dla Niepodległej
- Biało-czerwona w każdym oknie
- Konkurs recytatorski Strofy dla Ojczyzny
- Orzeł biały - nasza duma
- Zaprojektowanie gry planszowej związanej z drogami do niepodległości
- Stworzenie galerii zdjęć związanych z miejscami pamięci
- Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości
- Zlóż życzenia Marszałkowi
X Wieczornica patriotyczna – „Rogoźnica dla Niepodległej”
Dzień 18 października 2018 r. z całą pewnością będzie należał do wyjątkowych w historii Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy, która tego dnia obchodziła dziesiąta jubileuszową wieczornicę utrzymaną w duchu patriotycznym pod hasłem „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Było to tak naprawdę podwójne święto, ponieważ tą wieczornicą rogoźnicka szkoła włączyła się również w obchody 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, święta narodowego jedynego w swoim rodzaju, wyjątkowego. Wieczornica została objęta patronatem honorowym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy przybyli na uroczystość spotkali się na niej nie jako widzowie, ale jako główni uczestnicy. Spotkali się wielopokoleniowo, by wspólnie przeżywać historię Polski, opisaną w pieśniach, piosenkach patriotycznych i żołnierskich. Młodzież zaprezentowała dojrzały patriotyczny montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Justyny Kołodziejczuk oraz Małgorzaty Kuzaka.
Tego dnia nie mogło zabraknąć w murach naszej szkoły wyjątkowych gości, a byli nimi: ks. Sylwester Gałach-proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Maniach, Krzysztof Adamowicz- Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski, Andrzej Pietruk- Przewodniczący Rady Gminy, Andrzej Sawczuk- Radny Gminy, Radosław Kuzaka- kapitan JW. 3533 w Roskoszy wraz z żołnierzami, Lena Jaruticz- Dyrektor Szkoły Społecznej im. Ryszarda Kapuścińskiego w Pińsku na Białorusi wraz z młodzieżą, Waldemar Bałkowiec- Dowódca JRG Międzyrzec Podlaski, Krzysztof Sójka- Prezes Stowarzyszenia Moja Gmina, sołtysi Gminy Międzyrzec Podlaski, przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej w osobach pań Stanisławy Pietruk i Barabary Lesiuk, pracownicy Urzędu Gminy, Rada Rodziców przy szkole w Rogoźnicy, przyjaciel szkoły- p. Urszula Chmiel oraz uczniowie i absolwenci naszej placówki wraz z rodzicami.
Wszystkich uczestników programu niezwykle rozczuliły i wzruszyły występy dzieci z Pińska, które wykonały utwory „Polskie kwiaty” i „Moja ojczyzna” oraz żołnierzy z JW. 3533 w Roskoszy. Natomiast do wspólnego śpiewania porwał gości utwór finałowy „Tango na głos i orkiestrę” w wykonaniu Gabrieli Dębowskiej- absolwentki szkoły wraz z towarzyszącym jej chórem. W roli konferansjerów wystąpiły Katarzyna Dąbrowska i Julia Czopińska również absolwentki naszej placówki.
Podczas wieczornicy został rozstrzygnięty Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Orzeł biały – nasza duma”. Był on adresowany do uczniów kl. IV-VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum, którzy w sposób twórczy za pomocą dowolnej techniki plastycznej i w dowolnym formacie wykonali piękne prace zgodnie z tematem konkursu. Włączyła się do niego również Polska Macierz Szkolna w Pińsku na Białorusi. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace wyeksponowano podczas obchodów X Jubileuszowej Wieczornicy Patriotycznej.
Pod adresem dyrektor szkoły Doroty Herda oraz organizatorek wieczornicy padło wiele ciepłych słów i podziękowań od władz gminy i zaproszonych gości za krzewienie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. W tym dniu nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu w barwach narodowych, którego mogli skosztować wszyscy uczestnicy wydarzenia. Ponadto kuchnia szkolna serwowała przepyszną zupę i pierogi, zaś Rada Rodziców smakowite ciasta.
Celem uroczystości było ukazanie niezwykłej roli piosenek i pieśni patriotycznych, które łączyły naszych rodaków w trudnych momentach. Dodawały odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję emigrantom, wychowywały młodzież, a w bliższych nam czasach komunistycznych stanowiły oręż w walce z cenzurą i propagandą. Te pieśni są dowodem polskiego trwania, budzą wspomnienia rodzinnego domu i echa dawnych lat. Są dowodem historii naszego narodu. Były zawsze i będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej a dla przyszłych pokoleń – Polaków, niech będą szansą na zakorzenienie we własnej kulturze i historii. Śpiewajmy i pokazujmy te pieśni następnym pokoleniom, gdyż, jak mówi sentencja jubileuszowej wieczornicy „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.