DZIAŁANIA (przykłady wydarzeń)
OPIS
EFEKTY
- Poznajemy smaki i potrawy Grecji. Uczniowie uczestniczyli w grze miejskiej, która polegała na znalezieniu wybranych miejsc, produktów, osób. Zadanie było bardzo trudne, ponieważ niektóre zagadnienia były zapisane po grecku.
- Zajęcia z języka angielskiego
Uczestnicy podczas mobilności rozwijali swój poziom, poszerzali słownictwo i polepszali umiejętność komunikacji interpersonalnej w języku angielskim i greckim
Rozwój kompetencji wielojęzyczności uczestników projektu; rozwój kompetencji językowych
. Warsztaty z cyberprzemocy
Uczniowie, którzy pracowali w grupach pięcioosobowych zastanawiali się- co zrobić żeby młodzi ludzie nie krzywdzili siebie nawzajem w sieci? Wykonali ciekawe i pomysłowe prace, które były prezentowane i omawiane na forum. Z wszystkich prac powstał jeden wspólny plakat pełen dobrych rad i ostrzeżeń przed różnymi zagrożeniami kryjącymi się w internecie. Wypracowane efekty można było zobaczyć na wystawie.
Rozwój kompetencji cyfrowych
- Wycieczka do uroczego miasteczka Litochoro, podczas której przewodnik przekazał nam ciekawostki o historii terenów, które mijaliśmy oraz o dziejach starożytnej Grecji i Macedonii. Nauczyliśmy się kilku słówek i wyrażeń w języku greckim. Na miejscu uczniowie mieli za zadanie znaleźć m.in. płaskorzeźby najsłynniejszych Bogów Olimpu.
- Wyjazd do Platamonas, Zwiedziliśmy ruiny twierdzy wzniesionej w XI wieku przez krzyżowców, zdobyta później w 1470 r. przez Wenecjan a następnie w 1556 r. przez Turków. Ruiny zamku aktualnie są miejscem wydarzeń kulturalnych, m.in. sierpniowego Festiwalu Olimpu.
- rejs statkiem podczas którego mogliśmy podziwiać piękne widoki;
- Meteory, które bez wątpienia są jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie.
- SKIATHOS - wyjazd Wyspa jest jedną z najładniejszych w Grecji, chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Przepiękna przyroda, bogactwo piaszczystych plaż z lazurową wodą ...
Uczestnicy projektu poprzez kontakt z Grecką społecznością poszerzają swoje kompetencje w tym zakresie.
Uczestnicy podczas wyjazdów i wycieczek kształtowali wrażliwości ekologiczną, umiejętność odczuwania piękna, zaspokajali zarówno swoje potrzeby poznawcze, jak również związane z ciekawością świata.
Rozwój kompetencji kulturowych i międzykulturowych
- Wizyta w szkole podstawowej w Katerini
Grupa szkoleniowa 5
Poprzez udział w zaplanowanych zajęciach uczniowie rozwijali umiejętności społeczne, zdolności do nawiązywania kontaktów, pracy w grupie międzynarodowej
i przełamywania bariery kulturowejPodczas spotkania z panią Katarzyną- Polką, która od ponad dwudziestu lat mieszka w Grecji, poznaliśmy historię miasta i poruszyliśmy wiele tematów z mitologii. Wprowadzono nas w świat greckiej edukacji. Kolejna część naszego spotkania upłynęła na zadawaniu pytań, poznaniu słownictwa w języku greckim a także nauczyliśmy się ważnej rzeczy- otóż greka towarzyszy nam każdego dnia, zarówno w szkole jaki i w życiu codziennym. Otóż większość nazw przedmiotów szkolnych właśnie wywodzi się z greki, np.: matematyka, gramatyka, fizyka, filozofia czy gimnastyka. To tylko krótki opis niewielkiej część lekcji, w której mieliśmy okazję uczestniczyć. Po zajęciach kolejny raz nasze dzieci wzięły udział w grze terenowej, która pozwoliła sprawdzić znajomość języka angielskiego i kreatywność oraz komunikatywność.
Druga część dnia upłynęła pod hasłem „zabawa i sport”. Nasi uczniowie najpierw popływali sobie w basenie ćwicząc różne techniki pływania, a następnie udali się na lokalny Orlik, aby z zaprzyjaźnionymi uczniami ze Szkoły Podstawowej w Szóstce i z miejscową młodzieżą z Litochoro rozegrać mecz piłki nożnej.
Rozwój kompetencji kulturowych i międzykulturowych
Rozwój kompetencji ekologicznych
Rozwój kompetencji kulturowych i międzykulturowych i cyfrowych
warsztaty plastyczne
Po południu pojechaliśmy do Platamonas na grę terenową, podczas której nasi uczniowie podzieleni na grupy musieli wykazać się znajomością języka, otwartością, umiejętnościami zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz obsługiwania dysku w chmurze. Zadań do wykonania było 7, uczestnicy bez trudu pokonali wszystkie przeszkody łącznie z barierą językową
podczas których ożywiono kamienie zebrane na pobliskiej plaży. Te pomysłowe i kreatywne zajęcia pozwoliły na zintegrowanie uczestników projektu Erasmus+. Wszystkie prace naszych uczniów utworzyły magiczne pozdrowienia ozdobione greckimi wzorami.
podczas której nasi uczniowie podzieleni na grupy musieli wykazać się znajomością języka, otwartością, umiejętnościami zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz obsługiwania dysku w chmurze. Zadań do wykonania było 7, uczestnicy bez trudu pokonali wszystkie przeszkody łącznie z barierą językową