- Nasza szkoła - Szkołą Niepodległej
- XVII Gminne Biegi Przełajowe im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy
- Przygotowanie projektu trasy turystycznej związanej z wydarzeniami lub ich bohaterami
- X Wieczornica patriotyczna – Rogoźnica dla Niepodległej
- Biało-czerwona w każdym oknie
- Konkurs recytatorski Strofy dla Ojczyzny
- Orzeł biały - nasza duma
- Zaprojektowanie gry planszowej związanej z drogami do niepodległości
- Stworzenie galerii zdjęć związanych z miejscami pamięci
- Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości
- Zlóż życzenia Marszałkowi
Stworzenie galerii zdjęć związanych z miejscami pamięci
Miasto i gmina Międzyrzec skrywają wiele cennych dla znajomości nie tylko historii lokalnej, ale i ojczyźnianej, miejsc wpisujących się w karty podręczników i wielu opracowań.
Uczniowie naszej szkoły, zgodnie z zaplanowanym wcześniej działaniem w ramach projektu „Szlak Współtwórców Niepodległości” uczestniczyli w wycieczce rowerowej szlakiem miejsc pamięci narodowej po mieście i gminie Międzyrzec Podlaski. Trasa wycieczki wiodła do miejsc szczególnie związanych z dążeniami niepodległościowymi Polaków w celu uzyskania upragnionej wolności.
Efektem rajdu rowerowego było sfotografowanie odwiedzanych miejsc, zebranie informacji od społeczności lokalnej np. babci, dziadka a także od przewodników czy pasjonatów historii o obiektach i stworzenie wystawki w budynku naszej szkoły oraz Gminnego Ośrodka Kultury. Obok zdjęć dołączono opis zamieszczonego obiektu.
Wykonane podczas wycieczki zdjęcia wraz z załączonymi opisami, umożliwiły zorganizowanie konkursu dla uczniów naszej szkoły, dotyczącego zaprojektowania gry planszowej. Na szczególną uwagę zasługuje gra „Ku Niepodległej Polsce”, która jest ciekawą formą poznania historii lokalnej. Jest to niekonwencjonalny sposób zainteresowania uczniów zwłaszcza najmłodszego pokolenia dziejami ojczystymi, a zwłaszcza przeszłością najbliższej okolicy.
Na planszy umieszczono w formie ikonograficznej pomniki zlokalizowane w najbliższej okolicy, mające ścisły związek z dążeniami niepodległościowymi Polaków. Tło do wymienionych zabytków, stanowią znane powszechnie ilustracje nawiązujące do ważnych wydarzeń z historii Polski.
Gra jest wykorzystywana między innymi podczas zajęć świetlicowych w naszej szkole.
Powyższe działania rozbudziły zainteresowania i wpłynęły na wzrost świadomości naszej szkolnej społeczności, historią najbliższej okolicy. Dowiodły, że wydarzenia historyczne zapisane na kartach szkolnego podręcznika i poznawane przez uczniów, tworzą kompilację zdarzeń z takich miejscowości jak moja okolica.