• Zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”

          • 8-9.12.2013r. ogólnopolska zbiórka żywności „Tak. Pomagam!” Kasza, makaron, kawa, herbata, cukier… te i inne produkty mogliśmy zostawić w koszykach w sklepie Biedronka, robiąc zakupy w piątek i sobotę. W ten sposób już po raz dwudziesty trzeci podzielimy się żywnością z potrzebującymi.Mobilizując się od wczesnych godzin porannych w sobotę, nasi wolontariusze włączyli się w zbiórkę w liczbie 36 osób z koordynatorem akcji P. Agnieszką Kowalczyk.Akcja „Tak. Pomagam!”, która odbywa się dwa razy w roku, przed Bożym Narodzeniem i przed Wielkanocą, jest okazją do podzielenia się żywnością z potrzebującymi. Na święta rodziny w potrzebie, osoby samotne, ubogie otrzymają paczki żywnościowe, aby godnie przeżyć święta Narodzenia Pańskiego."Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" serce się raduje i oczy się śmieją jak uczymy młodzież wrażliwości na drugiego człowieka, jak pokazujemy drogę, aby zrobić coś pożytecznego dla słabszych i ubogich, chorych którzy w pewnym momencie swojego życia często wstydzą się prosić o pomoc tylko cichutko czekają.

            #TakPomagam #pomoc

          • Podwójne zwycięstwo w VI Wojewódzkim Konkursie Świątecznym „Najpiękniejsza bombka choinkowa”

          • Rogoźnickie bombki znane są w Lublinie- czyli po raz kolejny podwójne zwycięstwo w VI Wojewódzkim Konkursie Świątecznym „Najpiękniejsza bombka choinkowa” pod Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. 17 uczniów naszej szkoły wzięło udział w w/w konkursie. Uczniowie pod opieką p. Małgorzaty Kuzaki i rodziców wykonali różnorodne bombki przestrzenne: z wełny, siana, na formie balonowej, wyklejane korą i suszem roślinnym a także na szydełku. Ogółem na konkurs wpłynęło prawie 561 prac z 51 szkół z terenu woj. lubelskiego. Nasze prace oceniane były m.in. przez plastyków, nauczycieli akademickich Wydziału Artystycznego UMCS oraz historyków sztuki. Laureatami konkursu zostali uczniowie klasy IV i V: Aniela Saczuk i Rafał Michaluk. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

          • „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”

          • Dzisiaj odwiedziła nas OSP MDP Rogoźnica wraz z opiekunem p. Andrzejem Michalukiem. Kierując się zasadą „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” p. Andrzej zachęcał nasze dzieci, szczególnie te najmłodsze, do wstąpienia w ich szeregi. Udział w MDP przynosi wiele korzyści, m.in.: zdobywanie wiedzy, rozwój umiejętności, wzmacnianie poczucia odpowiedzialności, wzmacnianie kultury społecznej, rozwijanie umiejętności społecznych, możliwość rozwijania pasji. Każdy kto chciałby poczuć się prawdziwym strażakiem będzie miał możliwość udziału w różnych zawodach sportowo-pożarniczych. Nasi uczniowie już wzięli udział w takich zawodach- Halowe Zawody MDP w Woli Wapowskiej i osiągnęli bardzo wysokie wyniki. Przynależność do MDP to także udział w różnych szkoleniach, rozwój kultury i sprawności fizycznej a także łączenie nauki z dobrą zabawą. Zapraszamy i zachęcamy do wstąpienia do OSP MDP Rogoźnica. Dziękujemy Panu Andrzejowi Michalukowi i jego drużynie za odwiedziny naszej szkoły.

          • III Gminny Przegląd Teatrów Profilaktycznych pod hasłem „Profilaktyka w oczach dzieci i młodzieży

          • Dnia 1 grudnia odbył się już III Gminny Przegląd Teatrów Profilaktycznych pod hasłem „Profilaktyka w oczach dzieci i młodzieży- Przemoc Rówieśnicza” w PSP im. Karola Krysińskiego w Rudnikach.

            Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy wsparciu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzecu Podlaskim, Referatu Oświaty Urzędu Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach.

            Celem przeglądu było promowanie postaw wolnych od agresji, wulgarnych słów, wyzwisk, wyśmiewania, ryzykownego zachowania oraz agresji słownej. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Pan Krzysztof Adamowicz.

            Do konkursu, jak co roku, przystąpili przedstawiciele wszystkich szkół z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski. Inscenizacje teatralne zaprezentowane przez uczniów oceniła komisja w osobach:

            Pani Marta Cybulska – Demczuk - Kierownik Referatu Oświaty

            Pani Dorota Świrydziuk- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

            Pani Katarzyna Jaszczuk Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

            Pani Julianna Oksiutowicz- Członek GKRPA – psycholog

            Pan Bogdan Wawryniuk- Członek GKRPA

            Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie: Natalia Węgrzyniak, Judyta Podgajna, Monika Mironiuk, Lena Łosicka, Batłomiej Skolimowski, Szymon Semeniuk, Adrian Zacharuk, Mateusz Semeniuk.

            Uczniów przygotowywały: p. Agnieszka Matejek i p. Dorota Charczuk.

          • Youngster

          • PROGRAM YOUNGSTER PLUS

            Youngster – dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla uczniów

            Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy. Zajęcia realizowane są wspólnie z Fundacją Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.

            Dzięki programowi Youngster uczniowie klasy ósmej mogą rozwijać znajomość języka angielskiego. Okres realizacji Programu YOUNGSTER PLUS: wrzesień 2023 r. – czerwiec 2024 r.

            To, co wyróżnia Program Youngster, to ukierunkowanie nauki na pobudzanie wewnętrznej motywacji ucznia. Służy temu również system nagradzania, w którym pod uwagę brany jest przede wszystkim przyrost wiedzy, a nie tylko wyniki końcowego testu, to program wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich poprzez naukę języka angielskiego.

            Youngster to także:

            - nowe, bezpłatne podręczniki, dopasowane do poziomu wiedzy ucznia

            - szkolenia metodyczne dla nauczycieli

            - konkursy prospołeczne dla uczniów

            - brak ocen, klasówek, sprawdzianów i prac domowych

            - stypendia dla najlepszych uczniów i nauczycieli, finansujące kursy językowe w Wielkiej Brytanii

            - platforma e-learningowa

            Formuła Programu oparta jest na zasadzie „all carrot, no stick”, czyli nauce przez zabawę – bez odpytywania, klasówek i ocen, co ma na celu zachęcie uczniów do aktywności. W ramach zajęć nauczyciel skupia się na tym, aby pobudzić wewnętrzną motywację ucznia, akcentując świadomy, wolny wybór, szansę edukacyjną, z której uczeń może, lecz nie musi skorzystać.

            Realizujemy:

            Zajęcia, które są pełne różnorodnych aktywności, które mają na celu rozwijanie zaawansowanych umiejętności językowych. Uczniowie wykazują się zaangażowaniem podczas analizy tekstów, słuchania autentycznych nagrań, przygotowywania się do egzaminów oraz uczestniczenia w dyskusjach kulturowych. Wszystkie te elementy przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju kompetencji językowych w języku angielskim.

            Na zajęciach uczniowie słuchają piosenek oraz dialogów i scenek , w ten sposób przyswajają zwroty i słownictwo związane z konkretnymi sytuacjami z codziennego życia.

            Nie tylko uczymy się słówek i nowych struktur, ale również poznajemy świat. Historię i kulturę innych narodów ; uwrażliwiając ich na sztukę i muzykę oraz naświetlając jego palące problemy.

            Zajęcia prowadzi nauczyciel języka angielskiego p. Monika Kasperska

          • Wyjazd do Białej Podlaskiej

          • Dziś odbył się wspólny wyjazd uczniów kl.1 i 3.W kinie dzieci obejrzały najpierw prezentację o tradycjach bożonarodzeniowych, a następnie wspaniały, uczący dobroci i szacunku do innych film pt.,,Świąteczna niespodzianka". Podczas spaceru po mieście, w ramach edukacji patriotycznej, dzieci odwiedziły pomnik niepodległości i miejsce straceń na Pl. Wolności. Zwiedziły też Pocztę Polską, napisały i wysłały pozdrowienia do szkoły. Poznały też historię Podlaskiej Wytwórni Samolotów

            i postacie, których życie związane było z Białą Podl.- pisarza J.I.Kraszewskiego i aktora R. Kłosowskiego. Wyjazd był bardzo pouczający i dostarczył wielu wrażeń.

          • Kiermasz wypieków

          • „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” – Papież Franciszek

            W środę 22 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się kiermasz wypieków zorganizowany przez Szkolny Klub Wolontariusza. Ciasta upiekli z pomocą rodziców: Roksana, Szymon, Rafał, Judyta, Monika, Maja, Karina, Aleksandra. Były różne ciasta, babeczki, orzeszki, było w czym wybierać. Akcja odnosła ogromny sukces, nauczyciele, uczniowie z chęcią kupowali nasze słodkości. Dochód został przeznaczony na zakup prodktów do stworzenia wspólnie paczki dla p. Karoliny i jej rodziny, znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej, w ramach udziału w ogólnopolskim projekcie społecznym „Szlachetna Paczka” organizowanym przez Stowarzyszenie Wiosna.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy upiekli i tym, którzy skusili się na kawałek ciasta!

          • Nakrętkowe pomaganie!!!

          • „Po to gromadzimy, abyśmy mieli co rozdawać” kard. Stefan Wyszyński

            Zbiórka plastikowych nakrętek w naszej szkole trwa cały rok szkolny. Nieustannie zachęcamy do udziału w tej zbiórce. Zebrane nakrętki przekazywane są rodzicom Zuzi i Dominika, których wspieramy w tej trudnej i często bardzo wymagającej walce o zdrowie.

            Na jednym ze szkolnych korytarzy ostatnio pojawił się żółty pojemnik (zakupiony ze środków Szkolnego Klubu Wolontariusza), do którego można wrzucać przyniesione nakrętki. Za jakże pomysłowe udekorowanie pojemnika serdecznie dziękujemy p. Agnieszce Semeniuk.

            Chcąc docenić jeszcze bardziej tych, którzy biorą udział w zbiórce nakrętek we wrześniu ogłosiliśmy konkurs „Niezła heca, zbieramy nakrętki dla Międzyrzeca.” Ci, którzy przynieśli najwięcej nakrętek otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy:

            I miejsce - Wiktoria Stefaniuk, klasa 2

            II miejsce - Krzysztof Świerczyński, klasa 4

            III miejsce - Wiktoria Sójka, klasa 0

            Wyróżnienie - Ernest Sierocki - klasa 8

            Wyróżnienie - Marcelina Sulima - grupa „Motylki”

            Wyróżnienie - Hanna Kowalska - klasa 2

            Jeszcze raz przypominamy i zachęcamy do zbiórki nakrętek. Razem możemy więcej!!!

          • Pokazy fizyczno-chemiczne z elementami matematyki

          • VIII pokazy fizyczno-chemiczne z elementami matematyki

            „Szkoła nie polega na napełnianiu wiadra, ale na rozpalaniu ognia”.

            Dzisiaj 24 listopada udało nam się rozpalić taki ogień w przenośni i dosłownie. Już po raz 8 odbyły się w naszej szkole pokazy fizyczno – chemiczne prowadzone przez nauczyciela chemii i fizyki panią Monikę Mazurek. Pokazy były organizowane oddzielnie dla uczniów klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych oraz dla uczniów klas 4-8. Po raz drugi dla uczniów starszych dołączyła też matematyka, z którą zapoznała pani Renata Nestoruk – nauczyciel matematyki. Zaprezentowała ciekawe zagadki, rebusy matematyczne, które kształcą kompetencje matematyczne i logiczne myślenie. Dla uczniów klas 4-8 już po raz kolejny przygotowaliśmy konkurs on-line na „Najpilniejszego obserwatora pokazów fizyczno-chemicznych”. Wszystkie przedstawione eksperymenty z dziedziny fizyki i chemii mają wartość edukacyjną i pozwalają wyjaśnić zjawiska fizyczne i chemiczne, rozbudzają wyobraźnię, kształcą myślenie naukowe. Mamy nadzieję, że taka forma zajęć rozbudza prawdziwą pasję do nauk ścisłych i przyrodniczych. To najlepszy sposób aby zainteresować uczniów i zaszczepić w nich „miłość” do tych przedmiotów – nauka przez zabawę. Pokazy dotyczyły obowiązkowo kolorowej chemii, były też eksperymenty z ciśnieniem, ogniem, natychmiastową krystalizacją, suchym lodem oraz wiele, wiele innych. Dodatkowo młodsi uczniowie zapoznali się z krótką prelekcją dotyczącą zawodu chemika. Zapraszamy do fotorelacji.

          • Projekt “UMIEM PŁYWAĆ”.

          • Wszyscy jesteście wygrani, bo macie talent i chciejcie go dalej rozwijać!

            Dnia 30 listopada uczniowie klasy 2 zakończyli zajęcia z nauki pływania w ramach Projektu “UMIEM PŁYWAĆ”.

            Nasi uczniowie są szczęśliwi, bo dzięki ogromnemu zaangażowaniu instruktorów zdobyli nowe umiejętności.

            Gmina Międzyrzec Podlaski cieszymy się, że nasi uczniowie mogli uczestniczyć w bezpłatnym projekcie, gdzie każde spotkanie było pełne radości, entuzjazmu i pozytywnej atmosfery. A to sprawiło, że nauka pływania była nie tylko formą nabywania nowych umiejętności, ale także dała dzieciom mnóstwo przyjemności.

            A Wy drogie dzieci pamiętajcie, że „Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni”.

            Cecelia Ahern