• KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ 2023

          • Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzec Podlaskim z/s w Wysokim zapraszają dzieci i młodzież do udziału w corocznym konkursie na „Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową 2023”.

            Celem konkursu jest:

            • propagowanie lokalnych tradycji i symboliki związanych ze Świętami Bożego Narodzenia,
            • rozwijanie wrażliwości artystycznej, w szczególności umiejętności plastycznych i rękodzielniczych dzieci i młodzieży,
            • kształtowanie postaw szacunku do tradycji.

            Prace należy wykonać w formacie typowej kartki pocztowej, tj A6 techniką, która umożliwi wykonanie skanu kartki – 2D (zaleca się maksymalne ograniczenie umieszczania na karcie elementów trójwymiarowych, odstających w stopniu znacznym od płaszczyzny papieru, sypiących się, odpadających itp.).

            Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz karta uczestnika zawarte są w załączonym poniżej Regulaminie konkursu na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową.

            Najlepsze prace zostaną nagrodzone w każdej z trzech kategorii (klasy I – III, klasy IV – VI oraz klasy VII – VIII) i wydrukowane przez Urząd Gminy Międzyrzec Podlaski i wykorzystane w celach promocyjnych gminy.

            Prace konkursowe (zgodnie z zasadami uczestnictwa określonymi w Regulaminie konkursu) można przesyłać za pośrednictwem poczty na adres: Gmina Międzyrzec Podlaski, ul. Warszawska 20, 21-560 Międzyrzec Podlaski (decyduje data wpływu) lub składać w biurze podawczym Urzędu Gminy Międzyrzec Podlaski przy ul. Warszawskiej 20.

            Prace konkursowe należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 1 grudnia 2023 r. Tematyka prac obejmuje: bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje oraz motywy tradycyjne.

            Nagrodą główną za pierwsze miejsce w każdej kategorii będzie wydruk kartki przez Urząd Gminy Międzyrzec Podlaski w celach promocyjnych, dodatkowo dla zwycięzców kategorii przewidziano nagrody rzeczowe.

            Zachęcamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie.

            Regulamin konkursu na Najpiękniejszą kartkę Bożonarodzeniową PDF

            Załącznik do regulaminu – karta uczestnika PDF

            tekst: https://miedzyrzecgmina.pl/

          • "Dni z kulturą"

          • GOK Międzyrzec Podlaski

            Dzięki inicjatorkom projektu "Dni z kulturą" z miejscowości Rogoźniczka mamy niezwykłą przyjemność zaprosić Was na wyjątkowe spotkanie autorskie ze znanym aktorem Arturem Barcisiem Spotkanie odbędzie się  9 listopada 2023 r. o godzinie 17:00 w gościnnych murach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy.Wstęp wolny, miejsca nie zabraknie dla każdego zainteresowanego mieszkańca naszej gminy! Zachęcamy do zabrania ze sobą  zdjęcia lub pocztówki z wizerunkiem aktora, postaramy się o możliwość uzyskania autografu.

            tekst i plakat: GOK Międzyrzec Podlaski

          • Pokazy historyczne...

          • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazach historycznych grupy Pariotic. Dzięki temu młodzi ludzie poznali min. wydarzenia z II Wojny Światowej oraz historię Kampanii Wrześniowej, mogli również obejrzeć broń oraz mundury wojskowe.

            To była cenna lekcja historii.

          • ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

          • Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za wyjątkowo czynny udział i zaangażowanie w akcję zbiórki elektroodpadów prowadzonej przez Firmę Green Office Ecologic.

            ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

          • #SzkołaPamięta

            • Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „SzkołaPamięta”. Uczniowie wraz z nauczycielami podejmują szereg działań, które zwracają uwagę młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

              Uczniowie klasy 1 i 2 odwiedzili pobliski pomnik poległych za Ojczyznę w latach 1939 – 1944 gdzie zapalili znicz i oddali hołd zmarłym.

              Dodatkowo uczniowie klasy 2 nawiązując do tematyki „Dla tych, którzy odeszli” podczas zajęć komputerowych wykonali obrazki pamięci przedstawiające symbole pamięci o zmarłych.

            • Szkolne koło Caritas posprzątało plac przy miejscowym pomniku w Rogoźnicy. Podczas walk poległo wielu mieszkańców naszej okolicy.
            • Uczniowie klasy 5 wraz z wychowawcą odwiedzili pobliski pomnik poległych za Ojczyznę w latach 1939 – 1944, gdzie zapalili znicz i oddali hołd poległym.
            • Nasze przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w ogólnopolskiej akcji #SzkołaPamięta! Akcja ta zainicjowana przez MEiN odbywa się w okresie, gdy wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w naszej lokalnej historii.

            W ramach tego przedsięwzięcia nasze dzieci odwiedziły pomnik Poległych za Ojczyznę w latach 1939-1944

            w Rogoźnicy oraz Cmentarz bohaterów powstania listopadowego w Maniach poległych w zwycięskiej bitwie z Rosjanami stoczonej 29 sierpnia 1831 r.

            Dzieci oddały hołd poległym za Ojczyznę, zapaliły znicze i złożyły kwiaty. Mamy nadzieję, że ta akcja przyczyni się do uwrażliwienia młodego pokolenia do pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z naszą najbliższą historią.

            #SzkołaPamięta

          • @WojowniczkaZuzia

          • W dniu 20.10.2023r. zakończyliśmy zbiórkę kasztanów dla dzielnej @WojowniczkaZuzia do akcji włączyli sie uczniowie klas 1-8 przedszkolacy z oddziałów przedszkolnych dyrekcja szkoły, nauczyciele i wszyscy pracownicy rodzice, rodzeństwo dowozili zebrane pomagali podczas trwania akcji.

            Przekazano informację iż zebraliśmy 400 kilogramów a to dzięki całej społeczności szkolnej. Dziękujemy za Wasze chęci i pomoc dla tak wspaniałej i uśmiechniętej Zuzi. Dobro które wspólnie czynimy uczy nasza społeczność aby nawzajem sobie pomagać i znaleźć czas pomimo wielu obowiązków.

            Dziękuję, że możemy na Was liczyć

            Akcję nagłaśniało Szkolne Koło Caritas z opiekunem P. Agnieszką Kowalczyk.

          • Międzynarodowy #DzieńKrajobrazu2023

          • Międzynarodowy #DzieńKrajobrazu2023

            Nasza szkoła włączyła się siódme obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Tegoroczne hasło to „Doceń lokalność!”. Związane jest to z ogłoszonym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ) i SGGW w Warszawie- 20 października Dniem Krajobrazu. Data ta jest nie przypadkowa, to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Główną ideą święta jest przede wszystkim budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu, jak i inspirowanie różnych podmiotów do podejmowania działań na rzecz najwyższej jakości krajobrazów. Razem z klasą 4 w ramach lekcji wychowania fizycznego wybraliśmy się na jesienny spacer po najbliższej okolicy. Korzyść była podwójna, dotleniliśmy organizm, jednocześnie podziwiając „na żywo” piękne krajobrazy. Część z nich utrwaliliśmy w obiektywie. Czwartoklasiści wcielili się w rolę fotografów i uwiecznili piękno jesiennej przyrody. W akcję włączył też Samorząd Uczniowski, który wziął udział w szkolnym konkursie fotograficznym pt: „Bezkrwawe, jesienne polowania” i uwiecznił na zdjęciach piękno naszej okolicy i zachwycającą przyrodę. Dziękujemy wszystkim za udział. Obejrzyjcie i oceńcie sami kreatywne kadry fotografii młodych uczestników.

            Pamiętajcie! O wartości krajobrazu decyduje jego trwałość, o którą trzeba dbać.

          • INNOWACYJNA HISTORIA

          • 19 października 2023r. uczniowie klas 7 i 8 naszej Szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w zajęciach projektowych „Innowacyjna historia – nowe technologie w służbie edukacji”. Zajęcia odbyły się w IV Liceum Ogólnokształcącym im Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej. Pokaz składał się z dwóch filmów w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), tj.: „Kartki z Powstania” (Powstanie Warszawskie) i „Wiktoria 1920” (wojna polsko-bolszewicka)

            Uczniowie siedząc w wygodnych, obrotowych fotelach, oglądali pokaz w specjalnych goglach VR. Dzięki temu mogli odczuć realizm przedstawianych wydarzeń, być czynnymi uczestnikami prezentowanych scen batalistycznych i akcji filmowych. Po zakończonym seansie dzielili się wrażeniami i przeżyciami.

            Nauczyciele zostali przeszkoleni z obsługi urządzeń VR.

          • „Mierzymy się ze smogiem!”

          • "Zwróć uwagę czym oddychasz, to się smogu nie nawdychasz!" - to nasze hasło. Jak wiecie z wcześniejszych postów nasza szkoła znalazła się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Mierzymy się ze smogiem!”, pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji i Klimatu oraz NASK-PIB. W związku z powyższym w naszej szkole zostały już zamontowane zestawy pomiarowe: • miernik jakości powietrza, • tablica LED do wyświetlania danych pomiarowych na zewnątrz budynku szkoły, • ekran do wyświetlania danych pomiarowych oraz prezentacji treści edukacyjnych wewnątrz szkoły. Dzięki udziałowi w projekcie ESA i otrzymanym urządzeniom nauczyciele i uczniowie na bieżąco zapoznają się z aktualnymi i rzeczywistymi danymi pomiarowymi ze swojej okolicy i na bieżąco możemy analizować stan powietrza wokół szkoły. Konkurs „Mierzymy się ze smogiem” był współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • „Nauczyciel- to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?” [Deanna Beisser]

            Dziś w naszej szkole obchodziliśmy jakże ważne święto- Dzień Edukacji Narodowej- święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, pracowników szkoły. Jest ono obchodzone w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej- pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Warto zaznaczyć, iż w tym roku obchodzimy 250 rocznicę utworzenia KEN.

            Akademię z okazji tego wyjątkowego święta przygotował Samorząd Uczniowski pod czujnym i jakże twórczym okiem swoich opiekunów p. Anny Matwiejuk i p. Daniela Wajszczuka. Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Dorota Herda składając życzenia wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły.

            Szczególne życzenia połączone z gratulacjami pani Dyrektor złożyła nauczycielom, którzy w tym roku zostali nagrodzeni za swoją pełną poświęcenia, pasji i jakże inspirującą pracę.

            Nagrodę dyrektora szkoły otrzymali:

            p. Anna Matwiejuk

            p. Daniel Wajszczuk

            p. Małgorzata Kuzaka

            p. Magdalena Budziszewska

            p. Inna Szymona

            p. Monika Mazurek

            p. Anna Borecka

            p. Roman Lesiuk

            Życzenia na ręce pani Dyrektor i wszystkich pracowników szkoły z okazji DEN złożyli również- Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Białej Podlaskiej Krystyna Rachoń-Kulicka oraz Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Pan Krzysztof Adamowicz. Podczas gminnej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej z rąk Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski p. Krzysztofa Adamowicza nagrodę otrzymała Dyrektor szkoły p. Dorota Herda i nauczyciel j. angielskiego p. Monika Kasperska. Serdecznie gratulujemy!.

            Wspaniałą niespodziankę sprawili nam uczniowie swoimi występami. Naprawdę dali z siebie wszystko, pięknie śpiewając, rapując i tańcząc. A przy tym światło dzienne ujrzały talenty naszych uczniów o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Dziś je poznaliśmy i jesteśmy pod ich ogromnym wrażeniem. Dziękujemy za ten miły, radosny i wyjątkowy dzień. Niech pasja z jaką nauczyciele w naszej szkole przekazują wiedzę swoim uczniom nigdy ich nie opuszcza. Niech każdego dnia będą inspiracją dla swoich podopiecznych. Tak naprawdę codziennie uczymy się od siebie czegoś nowego. Bądźmy na wiedzę otwarci, a nigdy nie ustaniemy w jej poszukiwaniu.

          • Ślubowanie klasy 1

          • Ślubowanie klasy 1

                     Dziś, 11.10.2023r., w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania klasy I. W tym ważnym dla pierwszoklasistów dniu uczestniczyła społeczność szkolna na czele z dyrektor szkoły Panią Dorotą Herda, Kierownik Referatu Oświaty Pani Marta Cybulska- Demczuk, bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej  Filia w Rogoźnicy Pani Barbara Lesiuk oraz Rodzice. Pierwszoklasiści  z radością zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem wychowawczyni Pani Barbary Iwaniuk.  Potem nastąpił uroczysty akt Ślubowania, po którym dzieci zostały pasowane na uczniów oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy. Były również życzenia i upominki- książeczki od uczniów klasy III oraz niespodzianki od Klasowej Rady Rodziców. Pani bibliotekarka, wraz z serdecznymi życzeniami, podarowała dzieciom książeczki. Po części oficjalnej zebrani udali się na wspaniale przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Uroczysty dzień Ślubowania klasy I dostarczył wszystkim wielu wspaniałych wrażeń i na długo zostanie w naszej pamięci.

          • Kartka z kalendarza naszej szkoły!

          • Kartka z kalendarza naszej szkoły!

            Dzisiaj, 10 października, społeczność szkoły (uczniowie, nauczyciele, administracja oraz inne zaproszone osoby) po raz kolejny wzięła udział w IV MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VIII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”.

            Wydarzenie realizowane było w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

            Podczas przerw czytaliśmy różne książki i w różnych miejscach. Pozytywnie Zaczytanych można było spotkać w naszej szkole wszędzie: i w bibliotece szkolnej, i na sali gimnastycznej, i na korytarzach szkolnych, nawet na dworze....

            Przedszkolaki oraz najmłodsi uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści w wykonaniu zaproszonych gości, a szczególnym gościem była czytająca Myszka Miki ze Szkolnego Koła Caritas.

            Dziś w zupełności „pobiliśmy rekord” w czytaniu na przerwie – a było nas 190 osób.

            Moc radości, uścisków i przybitych piątek pozytywnie zaczytanych – tak wyglądał dziś nasz dzień.

            #przerwanaczytanie

          • Carving czyli sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach...

          • Dzisiaj gościliśmy w naszej szkole p. Agnieszkę Mielniczuk z Chełma, która na co dzień zajmuje się carvingiem czyli sztuką rzeźbienia w owocach i warzywach oraz prowadzi zajęcia z wykorzystaniem powertexu. Powertex jest przyjaznym dla środowiska utwardzaczem materiałów chłonnych, takich jak: tkaniny, papier, karton, kora itp. Można go łatwo połączyć z samoutwardzalnymi glinami, betonem, kamieniami, ceramiką, drewnem, piaskiem, metalem, szkłem. Podczas prawie 6 godzinnego kursu uczniowie kl. 4-7 pod opieką p. Agnieszki i p. Małgorzaty Kuzaki wykonali konstrukcję postaci siedzącego anioła ze skrzydłami na podstawie drewnianej. Praca nie była prosta ponieważ najpierw należało wykonać szkielet z drutu ocynkowanego a następnie przymocować go do drewnianego plastra. Kolejne etapy to owijanie folią aluminiową i formowanie. Warsztaty to również ciekawa lekcja ekologii w naszej nowej ekopracowni. Dzięki nim daliśmy drugie życie naszym niepotrzebnym, często już za małym ubraniom wykorzystując je do wykonania białego anioła. Powstały prawdziwe arcydzieła. Obejrzyjcie naszą fotogalerię i oceńcie sami. Warsztaty dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

          • Udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej

          • Piłkarska reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Tuliłowie. Drużyna liczyła osiem osób, a regulamin wymagał by w składzie podczas meczów była przynajmniej jedna dziewczyna. Do rywalizacji sportowej przystąpiło trzy szkoły. Nasza drużyna okazała się bezkonkurencyjna. Rozegraliśmy dwa spotkania i dwa wygraliśmy znaczącą różnicą bramek na naszą korzyść. Pokonaliśmy SP z Miś 7:1, natomiast gospodarzy z Tuliłowa aż 12:1. Najlepszym strzelcem naszej ekipy okazał się Michał Michaluk (8 bramek), naszej bramki strzegła Magda Ilczuk, która wpuściła tylko dwa gole. Bardzo pozytywnie zaprezentowali się bracia Dominik i Szymon Semeniuk. Pozostali również spisali się fantastycznie, a byli to Michał Kuzaka, Rafał Michaluk, Ernest Sierocki i Maciej Nestoruk. Świetne przygotowanie do turnieju to zasługa naszych wuefistów: Anna Matwiejuk i Daniel Wajszczuk. Czekamy na więcej!

          • 6 października – Światowy Dzień Uśmiechu.

          • Uśmiechnięta twarz to piękna twarz. Uśmiechnięte serce to szczęśliwe serce.” (Dr T.P. Chia)

            6 października – Światowy Dzień Uśmiechu. Jak często się uśmiechamy? Czy uśmiechając się jesteśmy szczęśliwi? Tego dnia w naszej szkole uśmiechaliśmy się do siebie z całego serducha. Przekazywaliśmy sobie uśmiechy w postaci emotek wykonanych własnoręcznie przez naszych uczniów. Uśmiech i humor dają nam wytchnienie w mierzeniu się z trudnymi wyzwaniami. Śmiech redukuje stres, pobudza wydzielanie endorfiny zwanej „hormonem szczęścia”, zwiększa wymianę tlenową, wspiera pracę układu krwionośnego i wzmacnia organizm. Dlatego uśmiechajmy się jak najczęściej rozświetlając przy tym świat innych.

          • Powiatowe Biegi Przełajowe w Sworach

          • W dniu 06.10. 2023r. uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Anny Matwiejuk i Pana Daniela Wajszczuka wzięli udział w Powiatowych Biegach Przełajowych w Sworach. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Grontkowska, Barbara Kośla-Lelek, Sofia Tymoszuk, Maksymilian Jasiuk, Tomasz Kalinka, Rafał Michaluk, Michał Kuzaka, Alan Olesiejuk, Szymon Sawczuk, Dominik Semeniuk, Alan Piekarski, Mikołaj Sierocki, Piotr Wójcicki, Michał Michaluk, Ernest Sierocki, Maciej Nestoruk.

            Najlepsze wyniki:

            Michał Michaluk kl.8- II miejsce

            Barbara Lelek-Kośla kl. 5- VI miejsce

            Szymon Sawczuk kl. 6- VII miejsce

            Alan Piekarski kl. 5- XIII miejsce Wszystkim serdecznie gratulujemy!