• Słoneczna Grecja, a dokładnie Riwiera Olimpijska-Erasmus+

          • „Ruszamy odkrywać starożytne cuda Grecji,

             gdzie historia szepcze i odbija się echem piękna”.

             

            Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy już po raz trzeci mieli okazję uczestniczyć w ponadnarodowej mobilności uczniów i nauczycieli w ramach programu Erasmus+ w sektorze edukacji szkolnej. W tym roku młodzież klas V-VIII uczestniczyła w edukacyjnych zajęciach językowo - cyfrowych pod opieką 4 nauczycieli. W tym samym czasie 5 członków kadry pedagogicznej odbyło szkolenia językowe i cyfrowe. Krajem docelowym była słoneczna Grecja, a dokładnie Riwiera Olimpijska z jej malowniczymi miasteczkami, zabytkami, kulturą, historią i smaczną kuchnią.

            Leptokaria to miasteczko, które na dwa tygodnie stało się dla uczestników nowym domem, miejscem nauki, ale także miejscem relaksu i zabawy. Każdego dnia realizowali przygotowany wcześniej program, w ramach którego wzmacniali kompetencje językowe oraz cyfrowe, a także wypracowywali postawy proekologiczne. Odwiedzili szkołę partnerską Gymnasio Kontariotissas w Katerini, w której uczestniczyli w ciekawych lekcjach dotyczących historii okolicznych miejscowości, zapoznali się z kulturą i zwyczajami panującymi w Grecji.

            W wolnym czasie mieli okazję zwiedzić okoliczne miejscowości (Katerini, Platamonas, Nei Pori, Litochoro), popłynąć statkiem na urokliwą wyspę Skiathos, zwiedzić Meteory- formacje skalne, sięgające nawet 500 metrów wysokości, których nazwa oznacza „zawieszone w powietrzu”. Mieszczą się tam klasztory, a historia ich sięga XIV wieku. To miejsce kultu i wyciszenia dla wielu mnichów, którzy żyją zgodnie z otaczającą przyrodą. W Litochoro zobaczyli piękny, zatopiony w soczystej śródziemnomorskiej zieleni Wodospad Afrodyty, do którego prowadzi szlak pełen nieziemskich widoków i stromych wzgórz. Podczas podróżowania autokarem przewodnicy zapoznawali z realiami danego regionu, opowiadali ciekawostki, żarty i zabawne historyjki z życia mieszkańców. Nauczyciele również organizowali zajęcia uczniom, m.in. powstał piękny napis na kamieniach zebranych na pobliskiej plaży, młodzież wykonała prace plastyczne pt. „Grecka waza”.

            Cały pobyt obfitował w wiele różnorodnych działań, niezapomnianych wspomnień, spotkań
            z ciekawymi ludźmi. Wszystkie podjęte inicjatywy udoskonaliły umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Udział w projekcie wpłynął na zainteresowanie i podniesienie kwalifikacji uczniów
            w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych. Poszerzyli wiedzę na temat historii, kultury, tradycji
            i obyczajów Grecji, poprawili umiejętności współpracy w grupie i środowisku międzynarodowym, nabyli dobre nawyki proekologiczne. Wszyscy wrócili radośni, szczęśliwi, bogatsi o wiedzę na temat Grecji, kultury i zwyczajów, poznali smaki kuchni greckiej, zwiedzili cudowne miejsca pełne historii. Wyjazd można uznać za wielce udany i kształcący a uczniom pogratulować, że tak cudownie reprezentowali swój kraj. „Zdobywanie świata uczy szacunku, pokory i odpowiedzialności. Stojąc w tym miejscu, staliście się obywatelami Europy, którzy mogą wiele w życiu osiągnąć”- to stwierdzenie jednego z opiekunów stało się podsumowaniem pobytu na Riwierze Olimpijskiej.

             

             

          • Nieuchronnie rok szkolny 2023/2024 dobiegł końca.

          • 𝐾𝑖𝑒𝑑𝑦 𝑤𝑦𝑑𝑎𝑗𝑒 𝑠𝑖𝑒̨, 𝑧̇𝑒 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑜 𝑠𝑖𝑒̨ 𝑠𝑘𝑜𝑛́𝑐𝑧𝑦ł𝑜, 𝑤𝑡𝑒𝑑𝑦 𝑑𝑜𝑝𝑖𝑒𝑟𝑜 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑜 𝑠𝑖𝑒̨ 𝑧𝑎𝑐𝑧𝑦𝑛𝑎…” 𝑝𝑜𝑤𝑖𝑒𝑑𝑧𝑖𝑎ł 𝑘𝑠𝑖𝑎̨𝑑𝑧, 𝑝𝑜𝑒𝑡𝑎 𝐽𝑎𝑛 𝑇𝑤𝑎𝑟𝑑𝑜𝑤𝑠𝑘𝑖.

            Nieuchronnie rok szkolny 2023/2024 dobiegł końca. Dzisiaj uczniowie i absolwenci naszej szkoły pożegnali go w niezwykle uroczysty sposób. Absolwentom może się wydawać, że to już koniec. Podążając za wspomnianym wyżej autorem cytatu, to dopiero początek. To początek nowego rozdziału w ich życiu. Dla pozostałych uczniów to tradycyjnie początek wakacji, na które z takim utęsknieniem czekali.

            Dzisiejszą uroczystość rozpoczęła Dyrektor szkoły p. Dorota Herda serdecznie witając wszystkich zgromadzonych na uroczystości. W swoim przemówieniu uwagę zwróciła na dążenie do osiągnięcia sukcesu. A osiągnąć go można poprzez stawianie małych kroków, które prowadzą na sam szczyt. Pani Dyrektor podsumował kończący się rok szkolny wymieniając najważniejsze wydarzenia.

            Chcąc docenić wkład pracy wszystkich uczniów poproszono ich wraz z wychowawcami o wspólne zaprezentowanie się. Nowością w tym roku było przedstawienie krótkiej informacji charakteryzującej każdy zespół klasowy. A były to niezwykle twórcze, przepiękne teksty i rymowanki.

            Świadectwa z tzw. „czerwonym paskiem” otrzymali uczniowie wyróżniający się w nauce. Wystąpili wraz z jakże dumnymi rodzicami, którzy odebrali jak najbardziej zasłużone listy gratulacyjne. Wszyscy uczniowie jak co roku otrzymali dyplomy z religii. Ponadto niespotykanie wytrwałym w uczęszczaniu do szkoły uczniom wręczono dyplomy za 100 % frekwencję. Doceniono też uczniów za najwyższy przyrost wiedzy. Wręczono statuetkę sowy dla klasy z najwyższą średnią ocen, statuetkę dla najlepszego sportowca. Wyróżniono tych, którzy prężnie i ochoczo działali w samorządzie uczniowskim.

            W tym roku nagrodzono uczniów o wyjątkowych zdolnościach, którzy wzięli udział w różnych przedsięwzięciach matematycznych. Są to laureaci konkursów szkolnych, gminnych i ogólnopolskich.

            Potem przyszedł czas na rozdanie dyplomów za osiągnięcia i udział w III Gminnej Lidze Przedmiotów Przyrodniczych. Liga cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. Wzięli oni licznie udział, aż w 6 kategoriach : z przyrody, matematyki, biologii, geografii, chemii i fizyki.

            Następnie podziękowano naszym wspaniałym rodzicom za wysiłek, który wkładają w to, aby w naszej szkole pracowało się z przyjemnością. W tym roku rodzicom podziękowano w formie przygotowanych przez naszych nauczycieli 𝗽𝗮𝗺𝗶𝗮̨𝘁𝗸𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵 𝗸𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗲𝗰𝘇𝗲𝗸, z których można się dowiedzieć co udało nam się zrealizować w bieżącym roku szkolnym, także z nieocenioną pomocą rodziców.

            Po zakończeniu tej części uroczystości ponownie głos zabrała Pani Dyrektor rozpoczynając uroczyste pożegnanie absolwentów.

            Uczniowie klasy ósmej z wielką powagą przekazali sztandar szkoły na ręce młodszych kolegów i koleżanek. Po czym złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczniom klasy ósmej: najlepszemu absolwentowi i najlepszemu sportowcowi. Dwoje absolwentów za wysoki przyrost wiedzy otrzymało Certyfikat i nagrody rzeczowe. Natomiast wszyscy uczniowie klasy ósmej otrzymali Certyfikaty uczestnictwa w zajęciach języka angielskiego prowadzonych w ramach Programu “Youngster” Ogólnopolskiego Programu Wspierania Nauki Języka Angielskiego dla Młodzieży z terenów Wiejskich realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej z wydawnictwem Macmillan.

            Wyróżnieni zostali również bezinteresowni, oddani innym w potrzebie, nasi wyjątkowi wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza i Szkolnego Koła Caritas. Wszyscy z rąk księdza Proboszcza i Pani katechetki Agnieszki Kowalczyk odebrali pamiątkowe książki z religii. Wtedy nadszedł upragniony przez uczniów moment wręczenia przez Panią Dyrektor dyplomów absolwenta i świadectw ukończenia szkoły podstawowej.

            Następnie z należytą powagą i dumą odśpiewano Hymn Szkoły. Głos zabrali rodzice uczniów klasy 8 dziękując za troskę i edukację ich dzieci kończących dziś naukę w naszej szkole. Po czym uczniowie klasy 7 pożegnali absolwentów wręczając im jakże pomysłowe, dopasowane do każdego upominki.

            Wówczas ósmoklasiści dostojnie i dumnie odtańczyli staropolskim obyczajem poloneza. Po czym wszyscy mogli obejrzeć prezentację przygotowaną przez jednego z uczniów na temat wspólnych chwil uczniów klasy 8 przeżytych w naszej szkole oraz krótką inscenizację. Co ważne, z przymrużeniem oka. Uczniowie pokazali jak wyglądała przykładowa kartkówka i przerwa w ich wydaniu. Z wielką radością zaprezentowali się na czerwonym dywanie prezentując swoje atrybuty. Można było przy tym usłyszeć opisujące ich cechy charakteru i wyglądu.

            Po tej części absolwenci wręczyli kwiaty dziękując Pani Dyrektor, wychowawczyni, nauczycielom, pracownikom szkoły. Szczególne podziękowania skierowali do swoich rodziców dziękując za trud i wysiłek włożony w ich wychowanie. Na koniec serdecznie zaprosili na słodki poczęstunek.

            A teraz przyszedł czas na wakacyjne życzenia dla wszystkich uczniów.

            Kochani Uczniowie!!! Życzymy Wam wspaniałych wakacji! Niech słońce każdego dnia otula Was swoimi promieniami. Cieszcie się każdą chwilą spędzoną wśród piękna otaczającej Was przyrody. Niech czas odpoczynku mija Wam pod znakiem ciekawych podróży, spotkań z przyjaciółmi, rówieśnikami. Na co dzień niech Wasze serca przepełnia radość, z twarzy nie znika uśmiech. Wróćcie szczęśliwi, wypoczęci i pełni niezapomnianych wakacyjnych wrażeń.

          • Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego w oddziałach przedszkolnych

          • "Świat już pachnie wakacjami"…

            W dniu dzisiejszym dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024. 

            Był to wyjątkowy dzień, pełen emocji, radości i wzruszeń, zarówno dla dzieci, nauczycieli i rodziców.

            W pięknie udekorowanej sali sportowej mali artyści pokazali, ile radości może przynieść wspólna zabawa i nauka.

            Rodzice, dumni ze swoich pociech robili zdjęcia i nagrywali filmy, aby uwiecznić te niezapomniane chwile.

            Pani Dyrektor Dorota Herda szczególne podziękowała rodzicom, którzy wyróżnili się swoim zaangażowaniem w życie przedszkola. Podkreśliła, jak ważna jest współpraca między rodzicami a szkołą, i jak ogromny wpływ ma ona na rozwój i edukację dzieci.

            Zakończenie roku szkolnego to zawsze czas refleksji i podsumowań, ale także radosne spojrzenie w przyszłość. Dla naszych przedszkolaków to pierwszy krok na drodze edukacyjnej przygody, pełen nowych wyzwań i odkryć.

            Życzymy im, aby każdy kolejny rok był równie udany i przynosił wiele satysfakcji i radości.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wspaniałej uroczystości.

            Życzymy, aby rozpoczęte wakacje były pełne niezapomnianych wrażeń i wielu fantastycznych przygód!

          • Serdecznie zapraszamy!

          • „𝑺𝒛𝒌𝒐ł𝒂 𝒕𝒐 𝒏𝒊𝒆 𝒕𝒚𝒍𝒌𝒐 𝒎𝒊𝒆𝒋𝒔𝒄𝒆 𝒏𝒂𝒖𝒌𝒊, 𝒕𝒐 𝒎𝒊𝒆𝒋𝒔𝒄𝒆 𝒘𝒚𝒄𝒉𝒐𝒘𝒂𝒏𝒊𝒂, 𝒌𝒕𝒐́𝒓𝒆 𝒌𝒔𝒛𝒕𝒂ł𝒕𝒖𝒋𝒆 𝒄𝒉𝒂𝒓𝒂𝒌𝒕𝒆𝒓 𝒊 𝒖𝒄𝒛𝒚 𝒐𝒅𝒑𝒐𝒘𝒊𝒆𝒅𝒛𝒊𝒂𝒍𝒏𝒐𝒔́𝒄𝒊.
            𝑫𝒛𝒊𝒆̨𝒌𝒖𝒋𝒆𝒎𝒚, 𝒛̇𝒆 𝒎𝒐𝒈𝒍𝒊𝒔́𝒎𝒚 𝒃𝒚𝒄́ 𝒄𝒛𝒆̨𝒔́𝒄𝒊𝒂̨ 𝒕𝒆𝒈𝒐 𝒎𝒂𝒈𝒊𝒄𝒛𝒏𝒆𝒈𝒐 𝒑𝒓𝒐𝒄𝒆𝒔𝒖 𝒑𝒓𝒛𝒆𝒛 𝒄𝒂ł𝒚 𝒓𝒐𝒌 𝒔𝒛𝒌𝒐𝒍𝒏𝒚.”

          • PŁASKO I PRZESTRZENNIE

          • W tym tygodniu odbyły się ostatnie zajęcia projektowe z matematyki pt. „Płasko i przestrzennie” skierowane do uczniów klasy 3. Uczniowie mieli dzisiaj możliwość obserwować w jaki sposób powstają bryły przestrzenne takie jak: walec, stożek, kula lub połączenia tych brył. Do demonstracji tych brył użyto specjalnego sprzętu, który wprawiając w ruch figurę płaską zamieniał ją w bryłę obrotową. Część zajęć została poświęcona na pracę z geoplanem, a następnie wyszliśmy na plac szkolny i kontynuowaliśmy zajęcia w plenerze. Podczas pracy w grupach uczniowie mieli za zadanie zbudować olbrzymi sześcian(do którego wnętrza zmieścili się wszyscy członkowie grupy), następnie mieli na kostce brukowej za pomocą kolorowej kredy odwzorować wszystkie ściany zbudowanej bryły. Trzecioklasiści wspaniale się bawili na świeżym powietrzu, nie było problemu z obsługą i czytaniem otrzymanej instrukcji, zgodnie z którą powstały bryły. Dziękujemy fundacji mBanku za otrzymaną dotację, dzięki której zakupione zostały pomoce dydaktyczne, nagrody konkursowe oraz drobne upominki dla uczniów uczestniczących w zajęciach projektowych. Dziękuję uczniom klasy 3 za aktywny udział w zajęciach.

          • 𝑹𝒆𝒎𝒐𝒏𝒕 𝒊 𝒐𝒅𝒏𝒐𝒘𝒊𝒆𝒏𝒊𝒆 𝒔𝒂𝒍𝒊 𝒍𝒆𝒌𝒄𝒚𝒋𝒏𝒆𝒋 𝒌𝒍𝒂𝒔𝒚 𝑰

          • 𝑹𝒆𝒎𝒐𝒏𝒕 𝒊 𝒐𝒅𝒏𝒐𝒘𝒊𝒆𝒏𝒊𝒆 𝒔𝒂𝒍𝒊 𝒍𝒆𝒌𝒄𝒚𝒋𝒏𝒆𝒋 𝒌𝒍𝒂𝒔𝒚 𝑰

            Bardzo miło jest nam poinformować, że nasza szkoła znów stała się piękniejsza. A to za sprawą wyremontowania i odnowienia klasopracowni edukacji wczesnoszkolnej, w której na co dzień uczą się uczniowie klasy I. Już w czerwcu ubiegłego roku rodzice przyszłych pierwszaków zostali zapoznani z planami gruntownej modernizacji klasopracowni. Plany zmieniły się w rzeczywistość. Dzięki życzliwości tak wielu osób oraz zaangażowania naszej Pani Dyrektor oraz wychowawcy wyremontowano salę lekcyjną klasy I. Remont obejmował całkowite skucie i ponowne położenie na murach tynku, pomalowanie sufitu i ścian, wymianę podłogi, położenie nowej wykładziny. To wszystko nie wydarzyłoby się, gdyby nie nieoceniona pomoc rodziców pierwszoklasistów, którzy stanęli na wysokości zadania i wsparli to przedsięwzięcie finansowo. Takiego wsparcia udzielili:

            𝐖𝐞𝐫𝐨𝐧𝐢𝐤𝐚 𝐢 𝐏𝐚𝐰𝐞ł Ł𝐮𝐤𝐚𝐬𝐳𝐮𝐤𝐨𝐰𝐢𝐞, 𝐍𝐚𝐭𝐚𝐥𝐢𝐚 𝐢 𝐏𝐚𝐰𝐞ł 𝐙𝐝𝐚𝐧𝐨𝐰𝐬𝐜𝐲, 𝐌𝐚𝐫𝐭𝐚 𝐢 𝐓𝐨𝐦𝐚𝐬𝐳 𝐊𝐚𝐫𝐚𝐬𝐢𝐮𝐤𝐨𝐰𝐢𝐞, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚 𝐢 𝐏𝐚𝐰𝐞ł 𝐒𝐞𝐦𝐞𝐧𝐢𝐮𝐤𝐨𝐰𝐢𝐞, 𝐄𝐦𝐢𝐥𝐢𝐚 𝐢 𝐆𝐫𝐳𝐞𝐠𝐨𝐫𝐳 𝐌𝐚𝐥𝐞𝐬́𝐤𝐢𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳𝐨𝐰𝐢𝐞, 𝐁𝐞𝐚𝐭𝐚 𝐢 𝐑𝐨𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐑𝐨𝐬𝐢𝐧́𝐬𝐜𝐲.

            Oprócz pomocy rodziców mogliśmy liczyć również na wsparcie finansowe niezawodnego Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim. Tradycyjnie już Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski

            p. Krzysztof Adamowicz docenił nasze starania i także zabezpieczył oraz przekazał środki finansowe na tenże cel. Na tym nie koniec. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów klasy 1 i wychowawcy klasy udało się zorganizować kiermasze ciast oraz dodatkową składkę. Pozyskane fundusze przeznaczono na zakup i montaż rolet okiennych.

            Uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią bardzo cieszą się z pięknie wyremontowanej sali lekcyjnej. Rozpoczęli nowy etap edukacyjny w nowo wyremontowanej klasie. Teraz nauka idzie jak z płatka, a najtrudniejsze łamigłówki stają się najprostszymi zadaniami, z rozwiązaniem których nie ma problemu.

            Jest nam niezmiernie miło, że w naszym lokalnym środowisku jest tak wiele osób, którym zależy, aby uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy mogli uczyć się w tak dobrych i odpowiednich do tego warunkach.

            𝐁𝐚𝐫𝐝𝐳𝐨 𝐬𝐞𝐫𝐝𝐞𝐜𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐝𝐳𝐢𝐞̨𝐤𝐮𝐣𝐞𝐦𝐲 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐦 𝐝𝐚𝐫𝐜𝐳𝐲𝐧́𝐜𝐨𝐦 𝐳𝐚 𝐨𝐤𝐚𝐳𝐚𝐧𝐚̨ 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜. 𝐃𝐚𝐥𝐢𝐬́𝐜𝐢𝐞 𝐏𝐚𝐧́𝐬𝐭𝐰𝐨 𝐩𝐢𝐞̨𝐤𝐧𝐞 𝐬́𝐰𝐢𝐚𝐝𝐞𝐜𝐭𝐰𝐨, 𝐳̇𝐞 𝐰𝐚𝐫𝐭𝐨 𝐩𝐨𝐦𝐚𝐠𝐚𝐜́. 𝐙𝐰ł𝐚𝐬𝐳𝐜𝐳𝐚 𝐣𝐞𝐬́𝐥𝐢 𝐜𝐡𝐨𝐝𝐳𝐢 𝐨 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜𝐢. 𝐀 𝐨 𝐧𝐢𝐞 𝐝𝐛𝐚𝐦𝐲 𝐧𝐚𝐣𝐥𝐞𝐩𝐢𝐞𝐣 𝐣𝐚𝐤 𝐩𝐨𝐭𝐫𝐚𝐟𝐢𝐦𝐲.

            „𝐵𝑎𝑟𝑑𝑧𝑜 𝑤𝑖𝑒𝑟𝑧𝑒̨ 𝑤 𝑖𝑑𝑒𝑒̨ 𝑑𝑎𝑤𝑎𝑛𝑖𝑎 𝑖 𝑤𝑠𝑝𝑖𝑒𝑟𝑎𝑛𝑖𝑎 𝑠𝑤𝑜𝑗𝑒𝑗 𝑠𝑝𝑜ł𝑒𝑐𝑧𝑛𝑜𝑠́𝑐𝑖 𝑜𝑟𝑎𝑧 𝑐𝑎ł𝑒𝑔𝑜 𝑠́𝑤𝑖𝑎𝑡𝑎. 𝑀𝑦𝑠́𝑙 𝑔𝑙𝑜𝑏𝑎𝑙𝑛𝑖𝑒, 𝑑𝑧𝑖𝑎ł𝑎𝑗 𝑙𝑜𝑘𝑎𝑙𝑛𝑖𝑒. 𝐽𝑒𝑠𝑡𝑒𝑚 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑘𝑜𝑛𝑎𝑛𝑦, 𝑧̇𝑒 𝑤𝑎𝑟𝑡𝑜𝑠́𝑐́ 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑘𝑖𝑒𝑔𝑜 𝑧̇𝑦𝑐𝑖𝑎 𝑚𝑜𝑧̇𝑒𝑚𝑦 𝑜𝑘𝑟𝑒𝑠́𝑙𝑖𝑐́ 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑧 𝑤𝑝ł𝑦𝑤, 𝑗𝑎𝑘𝑖 𝑚𝑎 𝑛𝑎 𝑖𝑛𝑛𝑦𝑐ℎ.” [𝑆𝑡𝑒𝑣𝑒 𝑁𝑎𝑠ℎ]

          • „Hazard?

          • Dzisiaj nasi uczniowie klas 6-8 wzięli udział w ciekawym i pouczającym spotkaniu edukacyjnym pt. „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”, poprowadzonym przez Funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej: młodszego aspiranta Mariusza Wasilczuka i nadkomisarza Mariusza Trochimiuka. Znaczna część spotkania została poświęcona tematowi walki z hazardem. Uczniowie mieli możliwość dyskutowania i zadawania pytań.

            Mundurowi opowiedzieli również o zadaniach KAS oraz roli Służby Celno-Skarbowej w ochronie ginących gatunków zwierząt oraz przybliżyli specyfikę swojej pracy. Dzieci dowiedziały się jakie zagrożenia dla przyrody niesie nielegalny handel okazami CITES oraz na co zwracać uwagę podczas zakupów pamiątek w egotycznych krajach. Taka wiedza na pewno przyda nam się podczas tegorocznego wyjazdu do Grecji w ramach programu Erasmus+.

          • Konstytucja 3 Maja

          • Dzisiaj, 30 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście, a zarazem nietypowo rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Po krótkim przedstawieniu historii tych wydarzeń przez uczniów na tle flag nastąpił uroczysty przemarsz dzieci i młodzieży szkolnej wokół szkoły. Było przepięknie, wzruszająco i dostojnie. Wszyscy przeżyli lekcję patriotyzmu, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

          • ROZPOCZYNAMY REKRUTACJĘ Erasmus+

          • Uwaga! Uwaga! Czas start...Słoneczna Grecja czeka...☀️

            Miło jest nam poinformować, że w ramach akredytacji w Programie Erasmus+ sektor ES, nasza szkoła będzie w tym roku realizować  projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000116786

            Dzięki, któremu na mobilność zagraniczną do szkoły partnerskiej w Grecji będzie miało możliwość pojechać 25 naszych uczniów oraz 5 opiekunów. Planowana data mobilności to 03-14.06.2024r.

            • Dokumenty można składać w terminie od 18 kwietnia 2024r. od godziny 8.00, do 02 maja 2024r. do  godziny 15.00.
            • W tym czasie należy pobrać, wydrukować oraz uzupełnić dokumenty rekrutacyjne, a następnie złożyć je w sekretariacie szkoły.
            • Dokumenty do pobrania oraz szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie szkoły https://sprogoznica.edupage.org/? w zakładce Erasmus/Dokumenty https://sprogoznica.edupage.org/a/dokumenty-2

            • Trzymamy za Was kciuki.😉👍 Na zgłoszenia czekamy w sekretariacie szkoły.

          • „PŁASKO I PRZESTRZENNIE”

          • Za nami już kolejne zajęcia projektowe z matematyki z użyciem pomocy dydaktycznych zakupionych z funduszy pozyskanych z mFundacji. Dzisiaj działaliśmy na płaszczyźnie i w przestrzeni. Na pierwszych zajęciach uczniowie konstruowali parkietaże przy użyciu zestawów Magiczne Mozaiki. Tematem przewodnim drugich zajęć było kształtowanie wyobraźni przestrzennej, do czego posłużyły nam zestawy- Gra cieni- gra w architekta i budowniczego. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odtwarzali przedstawione wzory (cienie budowli ukazane na karcie w trzech rzutach) oraz tworzyli nowe według własnych pomysłów. Dzisiaj trzecioklasiści ćwiczyli koncentrację i wiarę we własne możliwości.

          • „PŁASKO I PRZESTRZENNIE”

          • „PŁASKO I PRZESTRZENNIE”

            Po raz kolejny uczniowie klasy 3 uczestniczyli w zajęciach projektowych z matematyki „Płasko i przestrzennie”. Na zajęciach wykorzystano pomoce zakupione ze środków pozyskanych z mFundacji. Uczniowie pracowali z geoplanem ćwicząc umiejętność budowania prostokątów i kwadratów o różnych obwodach i polach. Mieli możliwość przyswojenia nowych pojęć matematycznych. Po kilku wspólnych ćwiczeniach uczniowie mogli użyć swojej wyobraźni i zbudować własny obrazek składający się z prostokątów i kwadratów, bądź też tworzyć różne wzory i kształty podane w instrukcji. Kolejne zajęcia były poświęcone geometrii przestrzennej, poznaliśmy nowe figury przestrzenne, a mianowicie prostopadłościan i sześcian. Trzecioklasiści z zapałem podjęli się zadania skonstruowania tych brył przy użyciu zestawów do budowy szkieletów brył. Następnym zadaniem do wykonania było odtwarzanie wzorów w przestrzeni przy użyciu klocków Architekt Nikitin (obraz figury w rzucie).

            mbank

          • AKCJA ŻONKILE

          • Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji "Żonkile 2024" upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

            Pamiętajmy:

            19 kwietnia - papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu

            Niech Łączy Nas Pamięć!

          • Projekt Naukowy Polkanorski

          • Projekt Naukowy Polkanorski

            Już po raz drugi nasza szkoła nawiązała współpracę z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie wzięliśmy udział w projekcie naukowym dotyczącym rozwoju językowego dzieci w wieku przedszkolnym. Badania pozwalają na opracowanie narzędzi diagnostycznych umożliwiających ocenę zasobu słownictwa dzieci.

            Dzięki współpracy nasza szkoła wzbogaciła się o nowe, wartościowe pozycje książkowe, które będą służyć dzieciom.

          • ROGOŹNICKIE PISANKI ZNANE W POWIECIE BIALSKIM I WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM!

          • ROGOŹNICKIE PISANKI ZNANE W POWIECIE BIALSKIM I WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM!

            Podwójnym sukcesem zakończył się udział uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy, w Wojewódzkim Konkursie Wielkanocnym „Wyobraźnia ukryta w pisance” w Lublinie oraz X Powiatowym Przeglądzie Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce . Powyższe konkursy zostały już na stałe wplecione w szkolny kanon tradycji wielkanocnych, który ma na celu zachęcenie uczniów do twórczego ozdabiania jajek. 32 uczniów ze szkoły podstawowej w Rogoźnicy wzięło udział w VI Wojewódzkim Konkursie Wielkanocnym „Wyobraźnia ukryta w pisance”, organizowanym przez Szkołę Podstawową Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Konkurs był objęty honorowym patronatem Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, jedynym w Polsce Muzeum Pisanki, które powstało z prywatnej kolekcji państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, profesor Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jerzego Jasiuka, wieloletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie. Niemniej licznie wzięli również udział uczniowie w konkursach na palmę wielkanocną oraz pisankę wykonaną metodą tradycyjną i współczesną- w X Powiatowym Przeglądzie Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce. Nasi uczniowie z klas: IV-VII pod opieką p. Małgorzaty Kuzaki i przedszkolaki pod opieką p. Renaty Samociuk i Ewy Michalczuk wykonali piękne prace, które były bardzo oryginalne, niezwykle pomysłowe i wykonane bardzo starannie, różnorodnymi technikami plastycznymi. Na tegoroczną edycję Wojewódzkiego Konkursu Wielkanocnego „Wyobraźnia ukryta w pisance” przysłano 537 prac z 72 placówek edukacyjnych: szkół i przedszkoli z województwa lubelskiego. Wśród zwycięzców konkursu dwóch uczniów naszej szkoły zostało laureatami: Aniela Saczuk z klasy IV, która uzyskała 90 pkt./90 oraz Michał Kuzaka z klasy V, który uzyskał 82 pkt./90. Podwójnym sukcesem zakończyły się również konkursy wielkanocne w Sosnówce. Dwóch uczniów naszej szkoły znalazło się na podium: Michał Kuzaka kl. V – I miejsce, Adrian Zacharuk kl. VII – III miejsce. Konkursy wielkanocne były nie tylko okazją do zabawy i twórczej ekspresji, ale także sposobem na podtrzymanie tradycji i okazją do wspólnego spędzenia czasu oraz celebrowania kreatywności. Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom!

          • PISANKI ROGOŹNICKIE ZNANE W POWIECIE BIALSKIM

          • PISANKI ROGOŹNICKIE ZNANE W POWIECIE BIALSKIM

            Podwójnym sukcesem uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy zakończył się X Powiatowy Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce. Do konkursu przystąpiło 9 osób. Jury przyznało uczniom naszej szkoły I i III miejsce w kategorii: pisanka współczesna. Michał Kuzaka kl. V – I miejsce, Adrian Zacharuk kl. VII – III miejsce. Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do konkursu wykazali się dużą pomysłowością i znajomością różnych technik dekoracji pisanek. Nie zabrakło też tych wykonanych ze sznureczka bawełnianego, skorupek, tasiemek i tradycyjnych drapanek. Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Małgorzata Kuzaka. Uczestnikom i Laureatom serdecznie gratulujemy!

          • Kolejny sukces naszego ucznia- II miejsce w powiecie

          • Kolejny sukces naszego ucznia- II miejsce w powiecie

            W dniu dzisiejszym odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” zorganizowane przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Białej Podlaskiej. Turniej wiedzy pożarniczej składał się z części pisemnej i ustnej. Naszą szkołą reprezentował Maciej Kieczka z kl. 4, który popisał się bardzo ogromną wiedzą i zajął II miejsce. Gratulujemy! Uczestnicy turnieju mogli również zapoznać się z pracą strażaka, sprzętem strażackim oraz mieli możliwość uczestniczyć w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Jeszcze raz gratulujemy! BRAWO!